درمان نگهدارنده ثابت درمانی است که برای جلوگیری از بازگشت نتایج درمان ارتودنسی انجام می گردد. این درمان شامل سیمی است که پشت دندان های شما قرار داده می شود و در صورت رعایت بهداشت باعث  ایجاد پوسیدگی نمی شود و برای هر دو فک بالا و پایین صدق می کند.

پس از پایان درمان ارتودنسی برای جلوگیری از برگشت نتایج درمان، نیاز به قرار دادن نگهدارنده های ارتودنسی می باشد .  نگهدارنده ثابت شامل سیم های بزرگی است که پشت دندان های بالا و پایین قرار داده می شوند و دیده نمی شوند .این سیم ها به علت نازک بودن به راحتی توسط زبان تحمل می شوند .نگهدارنده های ثابت درمانی جدای از درمان ارتودنسی می باشد که بعضا توسط متخصص ترمیمی و گاهی توسط متخصص ارتودنسی قرار داده می شوند .همچنین هزینه های این نوع درمان به صورت مستقل از درمان ارتودنسی محاسبه خواهند شد.

پس از قرار دادن نگهدارنده های خود باید هر روز یک بار نخ دندان از زیر آن عبور دهید که  این کار توسط وسیله ای به نام threaderFloss  ( فِلاس تری دِر )انجام می گردد. همچنین از گاز زدن میوه های سفت، کندن جوجه کباب یا پیتزا یا سیب توسط دندان های جلو خودداری نمایید زیرا باعث کنده شدن سیم نگهدارنده ثابت می شود و علاوه بر برگشت نتایج هزینه های شما نیز افزایش خواهد یافت .