1آيا جراحی بینی (رينوپلاستی) با درمان ارتودنسی در تداخل است؟
به طور كلي درمان ارتودنسی می تواند بر موقعيت لب بالا و زاويه بين بينی و لب از طريق جابجايی دندان ها اثر گذار باشد. از اين رو بهتر است جراحی بينی (رينوپلاستی) به بعد از درمان ارتودنسی موكول شود. در موارد خاص مي توان با اخذ نظر متخصص ارتودنسی، جراحی بينی را در زمان درمان ارتودنسی انجام داد
2آيا ارتودنسي درد دارد ؟
درمان ارتودنسي در سنين كودكي و نوجواني معمولا درد و ناراحتي ايجاد نمي نمايد. در سنين بالاتر، بيمار ممكن است در روز هاي اول درمان درجاتي از درد و ناراحتي را تجربه كند كه در اغلب موارد درد در حدي نيست كه مانع خواب و فعاليت هاي روزانه مانند درس خواندن شود. جويدن آدامس بدون قند پس از جلسه درماني و داروهاي مسكن مي تواند در كاهش درد موثر باشد.
3آيا ارتودنسی در دوران بارداری قابل انجام است؟
به طور كلي چنانچه بيمار قصد حاملگی دارد نبايد درمان ارتودنسي آغاز گردد ولي چنانچه حين درمان ارتودنسي بيمار باردار شود ادامه درمان ارتودنسی در دوران بارداری تا ماه آخر بارداري بلامانع است هر چند كه بدليل تغييرات هورموني حين حاملگي ، مادر مستعد بيماري لثه مي گردد. بديهي است كه انجام راديوگرافي در ماه اول بارداري براي كودك خطرات جدي دارد و تا ماه سوم نيز بهتراست از انجام راديوگرافي اجتناب كرد.